Logo - thyssenkrupp Materials Poland

Aktualności


Zielona transformacja czarnej stali  


Zielona transformacja największego niemieckiego producenta stali nabiera tempa. Prezes thyssenkrupp Martina Merz niedawno przedstawiła koncepcję budowy pierwszej tzw. zielonej instalacji (blast furnace 2.0) w Duisburgu. 

Zakład produkcji stali w Duisburgu odpowiada obecnie za około dwa procent emisji CO2 w Niemczech. Potencjał redukcji CO2 jest również tej wielkości, jeśli w perspektywie długoterminowej udałoby się w pełni wdrożyć plan innowacyjnej technologii przetopu. W tym celu thyssenkrupp koncentruje się przede wszystkim na wodorze: obecnie prowadzone są testy wykorzystania wodoru w konwencjonalnej eksploatacji wielkich piecy hutniczych w celu zmniejszenia śladu węglowego produkcji stali w krótkim okresie i wyprodukowania pierwszych nakładów stali neutralnej pod względem CO2. Następnym kamieniem milowym będzie budowa nowatorskiego zintegrowanego zakładu bezpośredniej redukcji, który pozwoli na jeszcze bardziej znaczące ograniczenie emisji. 

Prezes thyssenkrupp Martina Merz: „Nasi eksperci w dziedzinie stali przedstawili zaawansowaną technologicznie koncepcję klimatyczną dla największego zakładu produkcyjnego stali w Europie. W oparciu o tę koncepcję w ramach studium wdrożeniowego określimy szczegóły dotyczące zrównoważonej transformacji naszej produkcji do początku 2021 roku. Koncepcja wyśle silny sygnał daleko poza Duisburg. Zgadzamy się z politykami, że żadna firma nie może sama przyjąć transformacji. W pierwszej kolejności potrzebujemy odpowiedniego wsparcia i instrumentów motywacyjnych ”. 

 

XAR - thyssenkrupp Materials Poland

Powyższe informacje nie są dla nas obojętne, ze względu na fakt, iż blisko współpracujemy z zakładem produkcji w Duisburgu, zaopatrując się tam w produkty takie jak miedzy innymi stale specjalne, trudnościeralne XAR, TBL czy TBL PLUS a także N-A-XTRA czy XABO wykorzystywane w konstrukcjach stalowych narażonych na wysokie obciążenia, które w dalszej perspektywie będą mogły być produkowane przy ograniczonej emisji CO2.

Chcesz dowiedzieć się, czy stale specjalne produkowane w Duisburgu sprawdzą się w Twojej branży? Porozmawiaj z naszymi ekspertami.


 

(2020-09-11)

 
© thyssenkrupp Materials Poland