Compliance
Compliance (zgodność) oznacza dla nas coś więcej niż tylko przestrzeganie zasad i przepisów. Compliance to kwestia sposobu myślenia: rzetelność, szczerość, wiarygodność i uczciwość są częścią naszego DNA. Wolelibyśmy poświęcić kontrakt niż go wygrać, łamiąc zasady.
Co reprezentujemy
Dla nas Compliance jest głównym elementem dobrego ładu korporacyjnego. Oznacza to znacznie więcej niż tylko przestrzeganie zasad i przepisów. To kwestia sposobu myślenia. Dotyczy każdego z nas w thyssenkrupp, każdego dnia, w każdym miejscu.
Wartości takie jak rzetelność, szczerość, wiarygodność i uczciwość nie są dla nas pustymi słowami, ale przenikają nasze korporacyjne DNA. Jest to standard, który stosujemy przy opracowywaniu naszych strategicznych działań Compliance, tworząc kulturę wartości, która musi być wspólnie wspierana i konsekwentnie prowadzona przez wszystkich pracowników - w szczególności przez naszych menedżerów. Pisemny kodeks wartości stanowi podstawę naszych decyzji.
W thyssenkrupp ta kultura wartości jest osadzona w Misji Firmy. Dzięki naszemu zobowiązaniu do przestrzegania przepisów Zarząd przyjmuje zdecydowane stanowisko, odrzucając wszelkiego rodzaju naruszenia Compliance. To jednoznaczne zaangażowanie poparte jest kodeksem postępowania i różnymi politykami Grupy, w szczególności w obszarach prawa antykorupcyjnego i antymonopolowego.
thyssenkrupp oznacza zgodny z zasadami i uczciwy biznes
Ważne jest dla nas, aby nasza filozofia korporacyjna była obecna na wszystkich poziomach Grupy w interesie „dobrego ładu korporacyjnego”. Staramy się zapewnić, aby nie było żadnych słabości systemowych i deficytów w obszarze Compliance lub gdziekolwiek indziej.
Jednocześnie chcemy wspierać przedsiębiorczą odwagę w jasno określonych ramach. Chociaż częścią naszej filozofii jest podejmowanie obliczalnych ryzyk przedsiębiorczych oraz popełnianie i akceptowanie błędów, nie będziemy podejmować ryzyka z zachowaniem zgodności.
Celowe łamanie prawa i zasad wewnętrznych jest niedopuszczalne zarówno prawnie, jak i w naszym rozumieniu Compliance.
Mamy więc trzy zasady:
• Badamy wszystkie zgłoszenia naruszeń prawnych i wyjaśniamy fakty.
• Wszelkie stwierdzone naruszenia są natychmiast zatrzymywane.
• Wszystkie stwierdzone naruszenia są systematycznie i odpowiednio sankcjonowane na podstawie polityki zero tolerancji.
Ludzie popełniają błędy. Jeśli pracownik, który nieumyślnie naruszył prawo, przyznaje się do błędu i bardzo próbuje go naprawić, zasługuje na drugą szansę - jeśli okoliczności konkretnej indywidualnej sprawy na to pozwalają. To także jest kwestia kultury wartości i uczciwości w naszych stosunkach ze sobą.
thyssenkrupp oznacza zgodny z zasadami i uczciwy biznes - to standard, który zdecydowanie realizujemy. Wolelibyśmy poświęcić kontrakt niż go wygrać, łamiąc zasady.
Zgłaszanie naruszeń - whistleblowing@thyssenkrupp Materials Poland
W thyssenkrupp Materials Poland uczciwość, zgodność z prawem i regulacjami wewnętrznymi mają najwyższy priorytet. Aby zapewnić, że wartości te są przestrzegane, a potencjalne ryzyko wynikające z naruszeń jest unikane lub minimalizowane, kluczowe jest, aby niewłaściwe postępowanie było identyfikowane, wyjaśniane i naprawiane na wczesnym etapie. Każde wskazanie potencjalnego niewłaściwego postępowania jest traktowane poważnie i prowadzi do przeprowadzenia dochodzenia zgodnie z obiektywnym i przejrzystym procesem, bez jakiejkolwiek stronniczości. thyssenkrupp Materials Poland udostępnia zatem sygnalistom, zgodnie z polską ustawą o sygnalistach i pod jej ochroną, wewnętrzny system informacyjny, który umożliwia sygnalistom składanie zgłoszeń.
Ustawa o ochronie sygnalistów stanowi transpozycję Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii Europejskiej oraz poważne przestępstwa i wykroczenia na gruncie prawa polskiego.
Od 25 września 2024 r. podmioty zatrudniające ponad 50 pracowników muszą wdrożyć odpowiednie środki, w szczególności uruchomić kanał zgłaszania i ustanowić procedury wyjaśniające, które gwarantują m.in. poufność zgłoszenia i ochronę sygnalisty przed ujawnieniem jego tożsamości oraz wszelkimi działaniami odwetowymi wynikającymi ze zgłoszenia.
Szczegółowy opis Zasad prowadzenia dochodzenia oraz Praw i Obowiązków Sygnalisty thyssenkrupp Materials Poland znajduje się w załączniku do niniejszej strony.
1. Kto może poinformować o naruszeniu?
Sygnalistą jest osoba fizyczna, która składa zgłoszenie lub publicznie ujawnia informacje o naruszeniach uzyskane w kontekście swojej pracy. Zgłaszanie może odbywać się wieloma kanałami poprzez:
· pracowników pozostających w stosunku pracy
· samozatrudnionych pracowników
· freelancerów i konsultantów, dostawców, klientów
· wolontariuszu i stażystów
· akcjonariuszy lub właścicieli akcji spółki osoby pełniące funkcje administracyjne, zarządcze, nadzorcze lub reprezentacyjne
· każdą osobę pracującą dla lub pod nadzorem i kierownictwem wykonawców, podwykonawców i dostawców.
2. Co można zgłosić?
Naruszenia wewnętrznych regulacji i/lub obowiązujących przepisów prawa wymienionych w polskiej Ustawie o ochronie sygnalistów, naruszenia praw człowieka i związane z ochroną środowiska naruszenia obowiązków lub zagrożeń, a także naruszenia prawa europejskiego można zgłaszać za pośrednictwem różnych kanałów. Nawet oznaki lub podejrzenia naruszeń mogą być zgłaszane i będą traktowane poważnie. Dlatego w niniejszym dokumencie "naruszenia" będą odnosić się zarówno do faktycznych, jak i potencjalnych naruszeń.
3. Kto jest odpowiedzialny za rozpatrywanie zgłoszeń?
thyssenkrupp AG utworzyła Compliance Investigations Department (CO/L&C-INV) z autonomicznym i specjalnie przeszkolonym personelem jako "Administratorem Raportów", kt��ry wspiera thyssenkrupp Materials Poland w zadaniach związanych z przyjmowaniem raportów i prowadzeniem dochodzeń. Odpowiedni inspektorzy ds. zgodności są bezstronni, niezależni, nie są związani instrukcjami w odniesieniu do dochodzeń i są zobowiązani do zachowania tajemnicy. Przychodzące zgłoszenia, które mogą być również składane anonimowo, są traktowane jako poufne, a osoby zgłaszające nieprawidłowości są chronione wszelkimi odpowiednimi środkami przed wszelkimi niekorzystnymi skutkami wynikającymi ze zgłoszenia.
Osoby zgłaszające nieprawidłowości mogą przesyłać zgłoszenia za pośrednictwem różnych kanałów opisanych poniżej. Administrator zgłoszeń wraz z tk Group Function Internal Auditing ("CO/AUD") i Kierownikiem ds. zgodności uzgodnią odpowiednie procedury dochodzeniowe i w razie potrzeby zaproponują thyssenkrupp Materials Poland odpowiednie środki.
4. Jak mogę przesłać raport?
Kultura otwartej komunikacji jest niezbędnym elementem dobrze funkcjonującej zgodności. Pracownicy muszą mieć możliwość otwartego, anonimowego i przede wszystkim wczesnego zgłaszania potencjalnych naruszeń.
W tym celu thyssenkrupp Materials Poland udostępnia szereg wewnętrznych kanałów zgłaszania nieprawidłowości, które przedstawiono poniżej:
4.1 thyssenkrupp Electronic Whistleblowing System (BKMS)
Dostęp do Systemu Zgodności thyssenkrupp można uzyskać bezpośrednio pod adresem https://www.bkms-system.net/bkwebanon/report/clientInfo?cin=20TYK11&c=-1&language=pol
(Link przeniesie Cię do Systemu Zgodności w języku polskim. Na stronie docelowej można wybrać inny język, np. angielski, aby przesłać zgłoszenie w Systemie Zgodności).
Oprócz Systemu Zgodności, naruszenia dotyczące Międzynarodowej umowy ramowej (wewnętrzne naruszenia HR w thyssenkrupp) można również zgłaszać przedstawicielom Komitetu Międzynarodowego i Działu Stosunków Pracy w thyssenkrupp AG pod adresem https://www.bkms-system.net/frameworkagreement.
4.2 Infolinia telefoniczna
Kontakt thyssenkrupp pod poniższym numerem telefonu wybierając język polski (automatyczne okno dialogowe):
Telefon: +48 22 152 3361
PIN dostępu: 4541
4.3 Kontakt w centrali thyssenkrupp
Z siedzibą główną thyssenkrupp można skontaktować się za pośrednictwem następujących danych kontaktowych:
thyssenkrupp AG,
Compliance, Department Investigations
thyssenkrupp Allee 1,
45143 Essen, Germany
whistleblowing@thyssenkrupp.com
4.4 Kontakt w ramach thyssenkrupp Materials Poland
thyssenkrupp Materials Poland
ul. Grudziądzka 159
87-100 Toruń
whistleblowing@thyssenkrupp.com
Jeśli pracujesz dla thyssenkrupp, możesz również skontaktować się bezpośrednio z kierownikiem ds. zgodności odpowiedzialnym za Twoją firmę. Szczegółowa lista kontaktów jest dostępna w Intranecie.
Uwaga: W przypadku złożenia wniosku o spotkanie bezpośrednie zostanie ono zorganizowane w ciągu 7 dni.
W przypadku zgłoszenia ustnego, za uprzednią zgodą sygnalisty, zgłoszenie jest dokumentowane w bezpiecznym, trwałym i dostępnym formacie lub w formie transkrypcji rozmowy. Sygnalista może mieć możliwość weryfikacji, sprostowania i potwierdzenia protokołu ze spotkania poprzez jego podpisanie.
Więcej informacji na temat przesyłania raportów do thyssenkrupp można znaleźć tutaj: Submitting a report (thyssenkrupp.com)
4.5 Zewnętrzne kanały raportowania
Zachęcamy sygnalistów do korzystania z naszych wewnętrznych kanałów zgłaszania nieprawidłowości. Sygnaliści mają również możliwość przesłania zgłoszenia do zewnętrznego kanału zgłaszania, kierując zgłoszenie do Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce:
Przyjmowanie zgłoszeń zewnętrznych sygnalistów
Zespół do spraw Sygnalistów
5. Ochrona danych
Podczas przeprowadzania wewnętrznych dochodzeń zapewnione zostanie przestrzeganie obowiązujących przepisów o ochronie danych. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć tutaj: Informacje o ochronie danych
Załączniki do pobrania:
Załącznik 1 Zasady prowadzenia dochodzenia
Załącznik 2 Prawa i obowiązki sygnalisty
Annexes to download:
Annex 1 Investigation Principles
Annex 2 Rights and Duties of a Whistleblower
Zobowiązanie Compliance
thyssenkrupp oznacza kompetencje technologiczne, innowacje, orientację na klienta i zmotywowanych, odpowiedzialnych pracowników. Czynniki te są podstawą naszej wysokiej reputacji i długoterminowego sukcesu gospodarczego Grupy w globalnej konkurencji.
Korupcja i naruszenia prawa antymonopolowego zagrażają tym czynnikom sukcesu i nie będą tolerowane (zero tolerancji).
Dla nas łapówki i porozumienia kartelowe nie są sposobem na zdobycie biznesu. Wolelibyśmy zrezygnować z umowy i nie osiągnąć celów wewnętrznych niż działać wbrew prawu.
Wszyscy pracownicy proszeni są o aktywną współpracę w swoich obszarach odpowiedzialności za wdrażanie Programu thyssenkrupp Compliance.”
W odniesieniu do korupcji i naruszeń przepisów antymonopolowych Zarząd thyssenkrupp AG wydał następujące Zobowiązanie Compliance thyssenkrupp, które jednoznacznie wyraża ich stanowisko w sprawie zgodności z odpowiednimi przepisami i politykami Grupy.
Zarząd thyssenkrupp AG wydał następujące Zobowiązanie Compliance thyssenkrupp*
“Korupcja i naruszenia przepisów antymonopolowych nie są tolerowane (Zero Tolerancji). Dla nas łapówki i porozumienia kartelowe nie są sposobem na zdobycie biznesu. Wolelibyśmy zrezygnować z umowy i nie osiągnąć celów wewnętrznych niż działać wbrew prawu. Wszyscy pracownicy proszeni są o aktywny udział w zakresie odpowiedzialności za wdrażanie Programu thyssenkrupp Compliance.”
Dzięki programowi Compliance thyssenkrupp podjął szeroko zakrojone działania w celu zapewnienia zgodności z przepisami o korupcji i przepisach antymonopolowych oraz politykami Grupy opartymi na nich. Naruszenia nie będą tolerowane i skutkować będą sankcjami wobec zainteresowanych osób. Wszyscy Członkowie Zarządu i dyrektorzy zarządzający, wszyscy kierownicy wyższego szczebla i inni pracownicy muszą być świadomi nadzwyczajnych zagrożeń, które korupcja i naruszenia prawa antymonopolowego mogą oznaczać dla thyssenkrupp, jak również dla nich osobiście.
*Początkowo ustanowione przez Zarząd thyssenkrupp AG w dniu 16 kwietnia 2007r.
Kodeks Postępowania
Szacunek, współpraca i odpowiedzialność społeczna są podstawą trwałego sukcesu biznesowego.
W thyssenkrupp ta filozofia ma długą historię. Niemiecki system zabezpieczenia społecznego opiera się częściowo na modelach wprowadzonych przez naszą firmę 160 lat temu. Równe szanse i sprawiedliwe wynagrodzenie zgodne z lokalnymi standardami są dla nas oczywiste. Oferujemy wynagrodzenia i świadczenia co najmniej zgodnie z krajowymi i lokalnymi standardami ustawowymi i branżowymi, w tym świadczeniami emerytalnymi i zdrowotnymi.
Ponadto thyssenkrupp uznaje ONZ Global Compact i jest zobowiązany Powszechną Deklaracją Praw Człowieka ONZ oraz podstawowymi standardami pracy Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO).
Główne zasady i przepisy regulujące nasze działania, a także standardy, które ustalamy w naszych kontaktach z partnerami biznesowymi i interesariuszami, zostały podsumowane w Kodeksie Postępowania thyssenkrupp. Dla pracowników, menedżerów i zarządu zapewnia on ramowe wytyczne w następujących kwestiach:
• Zgodność z prawem
• Unikanie konfliktów interesów
• Uczciwa konkurencja
• Zapobieganie praniu pieniędzy
• Równe traktowanie i niedyskryminacja
• Prawa człowieka i prawa pracy
• Współpraca z przedstawicielami pracowników
• Bezpieczeństwo i higiena pracy
• Zrównoważona ochrona środowiska i klimatu
• Darowizny
• Lobbing polityczny
• Zachowanie publiczne i komunikacja
• Raportowanie
• Poufne informacje o firmie / informacje wewnętrzne
• Ochrona danych i bezpieczeństwo informacji
• Ochrona własności firmy